Tüp Bebek ve Beslenme

gebelikte-beslenme

Anne olmak için hazırlanan tüm kadınların gebelik başlamadan önce ve sonra beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri ve düzenli bir beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir. Gebe kalabilmek için tüp bebek tedavisine başvuran anne adaylarının da yine beslenmesine oldukça dikkat etmesi ve bu konuda titiz davranması gerekmektedir.

Anne adayı aşırı kilolu ve tüp bebek tedavisi düşünüyor ise fazla kilo tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce anne adayının fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak tüp bebek tedavisini olumlu yönde etkileyecektir. Bu gibi sorunları olan anne adaylarının uzman bir kişi tarafından yardım alması ve egzersiz hareketlerle kilo vermesi önemlidir.

Aşırı kilo daha çok polikistik over hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Tüp bebek tedavisine başvuran hastaların büyük bir kısmı polikistik over hastalarıdır.

 Tüp bebek tedavisi yapılacak adaylara beslenme önerileri

dogru-beslenme-tup-bebek-sansini-arttiriyor-4640930_7321_o

Tüp bebek tedavisinde anne adayının bol su tüketmesi önemlidir

• Anne adayının çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durması gerekmektedir

Tüp bebek tedavisine dâhil olan anne ve baba adaylarının tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigara alışkanlığından kurtulması gerekir ve tedavi süresince kullanmamaları şarttır. Çünkü sigara üreme organları üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

• Ayrıca tüp bebek tedavilerinde alkol kullanımı da kesinlikle tercih edilmemelidir

• Anne adayının tedavi boyunca protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmesi şarttır

• Kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir

• Taze meyve ve sebze ihmal edilmemelidir

Tüp bebek tedavilerinde egzersiz hareketler ve sporda oldukça önemlidir. Doktorun tavsiyesi dışına çıkmadan bu tür aktiviteler ihmal edilmemelidir. Bu tür aktiviteler bebek ve anne açısından oldukça faydalıdır.

• Şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve kronik bir rahatsızlığı olan adayların tüp bebek tedavisi boyunca kontrol altında olması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

 Sigara ve tüp bebek

tup-bebek-tedavisinde-sigara

Sigara kadın ve erkekte kısırlığa neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sigara alışkanlığı olan kişilerin tüp bebek tedavisine başlamadan önce sigarayı mutlaka bırakması gerekir. Sigara bilindiği gibi üreme organları üzerinde olumsuzluklara neden olan bir maddedir. Sigaraya bağlı olarak vücuda giren nikotin yumurtalıklara zarar vererek oluşabilecek yumurtalarda bozukluklara neden olabilir. Bunun yanı sıra sigara erken menopoz için de bir risk faktörüdür. Sigara kullanan kadınlarda doğal yolla gebelik oluşma şansı oldukça düşer ve oluşan gebeliklerde tamamlanmadan sonlanabilir.

Sigaraya rağmen gebelik oluşmuşsa ve anne adayı hala sigara kullanmaya devam ediyorsa bedeninde taşıdığı bebeği de büyük risk altındadır. Anne karnındaki bebekte sigaraya bağlı olarak ciddi sağlık problemleri görülebilir. Sigara kullanımını bırakan kadınlarda tüp bebek tedavisinde başarı şansı artabilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız