Tüp Bebek Tedavisi İle Gebe Kalma Şansı

gebelik-belirtileri Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmayı sağlayan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin en başında tedavi gören anne adayının yaşı gelmektedir. Gebe kalma olasılığı 35 yaşın altındaki kadınlarda daha yüksektir. Transfer edilecek embriyo sayısı da gebe kalma olasılığını etkileyen faktörler arasında yer alır. Tüp bebek tedavisi sırasında tek embriyo transferi yapılan adaylarda dondurabilecek daha birçok embriyo kalmakta ve dondurulan embriyoların kullanımı ile yüksek oranlarda gebelik elde edilebilmektedir. İleri derecede erkek adaya bağlı kısırlıklarda, sperm yetersizliği ya da fonksiyon bozukluklarında gebelik elde edilmesi için yine tüp bebek tedavisi denenmesi gerekir.

PGT EMBRİYOLARDA GENETİK İNCELEME HANGİ DURUMLARDA ÖNERİLMEKTEDİR?

Tüp bebek tedavisine başvuran bütün çiftlerde embriyoların genetik açıdan incelenmesi gerekir. Belirgin özellik ve risk taşıyan hastalarda mutlaka genetik inceleme yapılmalıdır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tekrarlayan düşüklerde,
  • Daha önce genetik özellikleri olan çocuk sahiplerinde,
  • Genetik ve kalıtsal hastalığı bulunan çiftler,
  • Diğer tedavi yöntemlerinde cevap alınamayan ve tüp bebek için kabul görmüş kişilerde,
  • Diğer yöntemlerle gebe kalamamış ya da gebelikleri düşükle sonlanmış kişilerde,
  • Adaylarda doku tiplemesi yapılması nedeni ile,
  • İleri derecede ki erkek kısırlıklarında ya da genetik bozukluklarda

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANLARI NEDİR?

Standart tüp bebek denemelerinde başarı oranları %40 ile % 60 arasında değişmektedir. Fakat tüp bebek tedavisinde başarıyı adayların özellikleri belirtmektedir. Kişilerin başarı şansı, adaylara ait kısırlık sebepleri, yaş durumları ve yaşam tarzını etkileyen faktörlere bağlı olarak değişir. Başarısız tüp bebek uygulamaları ile ilgili daha geniş bilgi için Başarısız Tüp Bebek Uygulamaları başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

tup_bebekte_basari_oranlari

Genellikle 35 yaş altındaki kadınlarda başarı oranları % 50 civarlarındadır. Ancak yaşın ilerlemesi ile başarı oranları da azalır. 45 yaşından sonraki anne adaylarında başarı oranları % 5 civarına kadar düşer. Ancak başarı için şans her zaman önemli bir faktördür. Uzun yıllardır denenen tüp bebek tedavilerinde sabrederek ve umudunu yitirmeden devam eden çiftlerin çoğu bebek sahibi olabilmektedir. Fakat aynı merkezde üç defa başarısız olmuş tüp bebek tedavilerinde çiftlerin başka bir merkeze başvurmalarında yarar vardır. Birden fazla başarısızlıkla sonuçlanan tedavilerde çiftlerin psikolojik olarak da bir değişime ihtiyaçları olabilir.

Photo Illustration of Genetic Selection of SexTÜP BEBEK TEDAVİLERİNDE CİNSİYET BELİRLENEBİLİR Mİ?

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme işlemi Türkiye de kesin olarak yasaklanmıştır. Ancak cinsiyete bağlı olarak gelişen kalıtımsal hastalıklar nedeni ile cinsiyet belirlemek yasal olarak mümkündür. Bu gibi durumlarda PGT yöntemi ile cinsiyet belirlemek gerekir. Genel olarak 1.5 – 2 aylık bir süre sonra dondurularak saklanan embriyolar çözülerek rahim içine transfer edilir ve 2 hafta süresince rahim içine kalınlaştıran ilaçlar kullanılarak bu yöntem uygulanır. Tedavi sürecinde iki kez ultrasonografi muayenesinin yapılması yeterli olur. Normal tüp bebek uygulamasına nazaran daha basit ve masrafı daha az bir tedavi yöntemidir.

 

Bir önceki Tüp Bebek Tedavisinde Kötü Embriyo Transferi başlıklı makalemizde tüp bebek tedavisinde embriyo tedavisinin önemi anlatılmaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız