Miyom Türleri

Rahimde bulunan miyomlar bulundukları alanlara göre şikayetleri de farklı olabilmektedir. Rahim içerisinde yerleştikleri alanlara göre miyomlar isimlere ayrılmaktadır.

Aşağıdaki resimde miyom türleri gösterilmektedir.

miyom-ve-tedavi-yontemleri-640

Rahimde bulunan miyomlar çap olarak genellikle 1 ila 1,5 cm civarında değişkenlik gösterebilmektedirler. 35 yaşını aşmış ortalama her üç bayandan birisinde miyom vakaları görülmektedir. Sık rastlanılan jinekolojik bir problemdir. Ultrason görüntüleri ile tespit edilebilecek miyomların tedavileri de bulundukları alanlara göre değişkenlik göstermektedir. Miyom çeşitleri de bulunduğu alanlara göre isimlendirilmektedir.

Bazı tespitlere göre miyomlar kimi bayanlarda 50 ve üzerine çıkabilmektedir. Zaten çoğunlukla tek olmamakta birden fazla bulunmaktadır. Östrojen hormonu olan kadınlık hormonu bu miyomların büyümesine sebep olmaktadır. Hormon tedavileri ile erken dönemlerde miyomlar kontrol altına alınabilinmektedir. Kimi zaman hormon tedavisi çözüm olmamakta ve ilaçlar kesildiği vakit tekrar beslenmeye başladıkları görülmektedir. Miyomların bazıları kişiyi rahatsız etmeyecek nitelikte olup varlığından habersiz normal yaşam devam edebilmektedir. Kimi zamanda ağrı- sancı- kanama gibi şikayetlerle hastalara zor anlar yaşatabilmektedir.

Submüköz miyomlar:

Endometrium denilen tabakanın altına yerleşmiş bir miyom türüdür. Burada bulunan miyom hacmi genişledikçe endometrium tabakasını içeri ye doğru itebilmektedir. Buna bağlı olarak da regli düzensizlikleri açığa çıkabilmektedir. Daha az rastlanan miyomlar arasındadırlar.

Bu tür miyomlarda;

Büyüdükçe miyomlar bulunduğu alanda yayılma yapabilecek ve rahim boşluğuna doğru gidebilecektir. Büyümeye devam eder ve tedavi edilmezse miyomlar rahimden dışarıya doğru çıkabilecektir. Miyomlar bulunduğu alanda hareket halinde olabileceği için dönme eylemine bağlı adet dönemlerinin ara zamanlarında kanamaya neden olabilecektir. Bu tarz miyom çeşitleri enfeksiyonlu durumlara neden olabilmektedir.

Aşağıdaki resimde örnek bir miyom görüntülenmekte:

miyom

İntramural Miyomlar:

Rahmi oluşturmuş olan kas yapısının içerisinde yer alan miyom türüdür. Miyom büyüdükçe kimi zaman rahminde büyüdüğü görülmektedir. En çok rastlanan miyom türlerindendir.

Subseröz miyomlar:

Rahmin dışından köken alacak olan ve dış yöne doğru büyüyecek olan miyom çeşididir. Bayanlarda bu tip miyomlar kasık ağrısı kanama gibi sıkıntılara yol açmayacak ve varlığından çoğu zaman haberdar olunmayacaktır.

Saplı miyomlar:

Submüköz yada subseröz miyom varlığında büyüme devam ederse şayet ve rahim ile miyomun bağlantısı yalnızca ince bağ yapısı ile sağlanırsa bu şekle saplı miyom denilecektir. Miyom kendi ekseninde dönerse ve kan bağlantısı bozulursa miyomda dejenerasyon meydana gelebilecektir.

Miyom sapı eğer geniş çapta bir tabana oturmuşsa ismi değişip; sessile miyom adını alacaktır.

İnterligamentöz miyomlar:

Rahmin ligaman bağları arasında büyüyen tümörlü yapılardır. Bu tip miyomların cerrahi operasyonlarla çıkarılması maalesef ki güç olmaktadır.

Parazit er miyomlar:

Büyümüş olan miyom  başka organlara doğru yaklaşıp bu organlara yapışırsa rahimle bağlantısı kopabilmektedir. Yer değişikliği yaşayan bu tip miyom çeşitlerinde yeni bulunduğu bölge miyomu besleyebilecek ve parazit er miyom denilecektir. Çoğu miyom çeşidi aslında hareketli olmakta ve birden çok anatomik alanda bulunabilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız