Kısırlık ve Sigara

sigara-ve-tüp-bebek Kısırlığa Sigaranın Etkileri

Sigara birçok hastalığa neden olduğu gibi kısırlığa da neden olmaktadır. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde her iki tarafında sigara kullanması yumurta üretiminde ve sperm kalitesinde düşüş olmasını sağlar. Sigara içmeyen çiftlerde çocuk sahibi olabilme şansı sigara içenlere göre daha yüksektir. Sigara içmeyen kadın içenlere göre daha çabuk ve kolay hamile kalabilir. Sigara tüketen çiftlerin doğurganlık oranlarındaki düşük düzeyi bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Kısaca sigara sizde kısırlık hastalığına yol açmaktadır.

Kadınlarda sigaranın etkisi

Sigara kullanan kadınların yumurta üretiminde azalma olurken menopoza da daha genç yaşlarda girilmesine neden olur. Normal yolla hamile kalma oranını azaltırken hamilelik oluşmuşsa eğer düşükle sonuçlanmasına neden olabilir.

Anne-olmak-isteyenlere-sigara-uyarisi Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerde tedaviden en az üç ay önce sigaranın bırakılması gerekmektedir. Sigara içen bir anne adayında yumurta üretimi daha az oranlarda olmaktadır. Bazı hastalarda ise yumurta üretilse bile kalite bakımından düşük olduğu için gebelik sağlanamamaktadır. Sigara içmeyen bir kadının tüp bebek tedavisinde sigara içen bir kadından gebe kalmak için daha çok şansı vardır. Sigara kullanan ve tüp bebek tedavisine başlayanların çoğunda sigara yüzünden tedavi iptal edilmektedir. Çocuk sahibi olamayan kadınların ilk öncelikli olarak sigarayı bırakması gerekir. Ayrıca sigara içilen ortamdan da uzak durmakta yarar vardır.

Erkeklerde sigaranın etkisi

Aynı kadında olduğu gibi erkekte de kısırlığa neden olabilen bir faktördür. Sigara içen erkeklerin sperm kalitesi düşerken sayısında da azalmalar olur. Bu durumda gebelik şansında azalmaya neden olur. Sigara erkeklerde sperm yapısında bozukluğa da neden olabilir. Eşlerden erkek sigara kullanıyor ancak kadın kullanmıyorsa erkeğin içtiği sigaradan kadın da etkilenir. Kadının içmediği
halde dumanına maruz kalması üreme sağlığı açısından zararlıdır. Sigaranın bırakılması sonucu oluşan gebelikler ile hem bebeğin sağlığı hem de çiftlerin sağlığı korunmuş olur.

Kısırlık tedavi öncesi sigarayı bırakırken mutlaka bir uzmandan yardım almanız önerilmektedir. Tek başınıza bırakmaya çalışmak bir takım stres sorunlarını doğurabilir ve yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Kısırlık tedavisi görürken sigarayı bırakarak hem kötü bir alışkanlıkan  kurtulacağınızı hemde çocuk sahibi olmanızdaki en büyük adımı atacağınızı hedeflemeniz daha kolay bırakmanıza yardım edecektir.