7. Hafta Gebelik

GEBELİKTE YEDİNCİ HAFTADA YAŞANAN DEĞİŞİMLER

BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

7-haftalik bebek

Bebeğin kafası gebelik döneminde 7. haftada vücuduna göre daha büyük olacaktır. Yüzü seçilecek durumdadır. 7. hafta gebelik döneminde tüm boyutu bebeğin zeytin tanesi kadardır. Kulaklar ve gözler oluşmaya başlar. Bebeğin kolu ile bacakları oluşum aşamasındadır. Derisi inceciktir. Troid bezleri de gelişim aşamasındadır. Kalbinin bulunduğu kısım kan hücreleri ve plazma ile dolmaya başlar. Vücudunda kan dolaşımı oluşmaya başlar. 7. hafta gebelik döneminde ceninin kalp atışı bir dakikada 150 keredir. Girilecek ultrason ile bebeğin kalp atışlarını anne de duyabilecektir. Bebeğin akciğerleri de oluşma aşamasındadır. Plesanta aracılığı ile gelecek olan kan karaciğere kadar ulaşır.

7. hafta gebelik döneminde kol yapısı bacak yapısına göre daha çabuk belirginleşmektedir. Embriyo tamamen artık amniyon kesesine yerleşmiştir. Bebek ile anne arasındaki göbek kordonu da oluşacaktır. Yedinci haftada bebeğin boyu; 12 mm. Kadar, ağırlığı da ortalama 1 gr.dır.

Aşağıdaki videoda 7 haftalık ultrason görüntüleri bulunuyor

ANNEDE GÖRÜLECEK DEĞİŞİMLER

Annenin bu haftada göğüsleri iyice gerilmeye başlar, göğüs uçları daha belirgin ve hassastır. 7. hafta gebelik döneminde minicik kabartılar da göğüs çevresinde belirecektir. Hormonlardan kaynaklanan sebeplerden genellikle annelerin tansiyonunda düşüş gözlemlenir. Bu haftalarda tüm bu sebeplerden dolayı gebe kadın aniden ayağa kalkarsa ve çok ayakta kalırsa göz kararması ve denge kaybı yaşayabilir.  Henüz dış çevreden kadının gebe olduğu anlaşılmaz.

Kilo farklılıkları kusma ile ilişkilidir. 7. hafta gebelik döneminde yolunda gidiyorsa bir iki kilo alınabilir ancak kusmalar devam ediyorsa iki kiloya kadar kilo kayıpları olabilecektir. İki şekilde de gebelik yolundadır. Kimi bünye de kusma olayları daha çok görülür ve kadının kilo kaybetmesi normal kabul edilir. Bazı kadınlar bu dönemleri çok rahat atlatıp artan iştahları ile birkaç kilo almaya başlarlar.  Bulantısı olan kadınlar için bu günler sıkıntılıdır. 7. hafta gebelik döneminde aç karnına özellikle bulantısı olan kadın safra çıkaracaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız