25. Hafta Gebelik

GEBELİKTE 25. HAFTA GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

25 hafta gebelik

 

25. Hafta gebelikte ultrason ile bakıldığı zaman kalp atışları duyulacaktır. Erkek bebeklerde testisler skotrumun arasına yerleşir, kız bebeklerde ise; vajina oluşur.  25. Hafta gebelikte omurgalar, tüm vücut kemikleri artık iyice güçlenmiştir. Damar sistemi, akciğerlerin hala gelişimi devam etmektedir. 25. haftanın en önemli özelliği bebekte oluşan tat duygusunun büyük ölçüde değişmesidir. Bu duyu ile birlikte çıkacak olan süt diş gelişimi de başlayacaktır.

25. Hafta gebelikte görüntü olarak biraz daha şeffaflıktan uzaklaşsa da hala çok narin ve hassas bir deriye sahiptir. Cildi kıvrımlara sahiptir. Sanki kemik yapısına cilt fazla gelmiş ve kıvrım oluşturmuştur. Fakat tüm gelişim normaldir bu dönemde bebekte bu anlamda sıkıntı yoktur. 25. Hafta gebelik döneminde bebek hacimce büyüdüğü için kapladığı alan artmış ve yapacağı her hareket annenin derinden hissetmesine sebep olacaktır. Anne yattığı zaman bebek daha çok kıpırdanmaya başlayacaktır.

25. haftada bebek yaklaşık olarak 700 gr. Ağırlığına ulaşmıştır. Boy uzunluğu ise ortalama; 22 cm.ye ulaşmıştır.

Aşağıdaki videoda 28 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri bulunmaktadır:

 

ANNEDE GÖRÜLECEK DEĞİŞİMLER

25. Hafta gebelikte kadın artık vücudunun da ağırlaşması ile daha çabuk yorulacaktır. Gözlerin ışığa duyarlılığı da artacaktır. Gebelikte göz kuruluğu yaşanması çoğu gebeleri rahatsız etmektedir. Bu sıkıntı için doktor doğal olmayan gözyaşı preparatı verebilir.

25. Hafta gebelikte karın büyüdükçe belde ve sırtta ağrılar da artar. Uzun sürede ayakta kalınması ve günlük yapılan işler bile kadında ağrıya yakınmaya yol açabilir.

Gebe kadının vajinal akıntıları da olabilir. Seçilecek iç çamaşırı ve giysiler rahat pamuklu ve sıkmayacak türden olmalıdır. Akıntı miktarı rengi ve kokusu değişiklik gösterirse enfeksiyon olma ihtimalinden dolayı önemlidir. Mutlaka doktora bu konu için müracaat edilmelidir.

Bu haftalar şeker yükleme testleri için uygun haftalardır. Yirmi sekizinci haftaya kadar doktor şeker yükleme testi yapacaktır.

Aşağıdaki resimde 28 haftalık anne adayı görülmektedir

25. hafta gebelik

Tüp Bebek

İletişim

Yorumlar

Bir yorum yazınız